A sikeres integráció kulcsa: a képzett és tenni akaró cigány fiatalság

Az elmúlt évek egyik leginkább hangoztatott problémája, hogy a tehetséges, tenni akaró, cigány fiatalok kiszorulnak a közéletből, nem történik meg a roma vezetők valódi generációváltása. Erre reagálva a Kárpátok Alapítvány – a Nemzeti Civil Alapprogram és más támogatók jóvoltából – idén is folytatta a cigány civil szervezetek fiatal munkatársainak és önkénteseinek képzési és fórumsorozatát.

A RomaNet képzés célja, hogy a fiatalok számára saját szervezetük és településük fejlesztéséhez közösségi alapon nyújtson segítséget, ötletet és bátorítást, illetve lehetőséget adjon a szervezetek közötti kapcsolatépítésre, amellyel növelni tudják hatékonyságukat, elismertségüket, érdekérvényesítő és forrásteremtő képességeiket.
Dr. Farkas Zsuzsanna – a SZETA Egri Alapítványának elnöke – szakmai vezetésével 2009-től havonta találkoznak az Észak-Magyarországi és Észak-Alföldi régió összesen 12 települését (Bélapátfalva, Eger, Hatvan, Kerecsend, Körösszakál, Perkupa, Sály, Sirok, Szentistván, Szomolya, Szücsi, Váraszó) képviselő cigány fiataljai.
Ugyan a jelen projekt 2011. májusában záródik, de ahogy a legutóbbi találkozón is elmondta Bata Boglárka a Kárpátok Alapítvány igazgatója „Minden most kezdődik el”. A képzés júniusban folytatódik, s az elmúlt hónapokban elkészült egy olyan könyv kézirata, amely a résztvevők településein élő cigányság mindennapjait és törekvéseit mutatja be. A könyv kiadásához sajnos még nem sikerült támogatót szerezniük, de előreláthatólag idén ősszel mindenképpen meg kívánják jelentetni. Illetve a csoport elhatározta, hogy alakít egy szövetséget, amely a két régió hátrányos helyzetű, szegénységben élő – főként roma – társadalmi csoportok életminőségének javítása érdekében tevékenykedő civil szervezeteit tömöríti.
A fiatalok munkáját az érdeklődők – a Szövetség megalakulásáig – egyelőre a Kárpátok Alapítvány honlapján kísérhetik figyelemmel.