Kárpátok Esélyegyenlőségi Ösztöndíj Program

A Kárpátok Alapítvány egyik célkitűzése, hogy a Kelet-Magyarország területén (Borsod-Abaúj-Zemplén, Hajdú-Bihar, Heves, Jász-Nagykun-Szolnok és Szabolcs-Szatmár-Bereg megyék) élő, hátrányos helyzetű diákok felsőfokú tanulmányaikat sikeresen befejezzék, ezáltal szaktudással, diplomával rendelkező, helyben maradó, a környezetük jobbításáért küzdő európai szintű értelmiségiek tevékenykedjenek a régióban.

E cél érdekében az Alapítvány egy olyan komplex ösztöndíj rendszer működtetésébe kezdett, amely növeli az ösztöndíjasok térségi és társadalmi önazonosság-tudatát, valamint a program elemei által fejleszti azon készségeiket, amelyek segítséget nyújtanak számukra a jövőbeni elhelyezkedés tekintetében.

Az ösztöndíj megalapozója Fred Robey, a Kárpátok Alapítványi Hálózat kuratóriumának hajdani tagja 2005-ben 100 000 USD-t adományozott a Kárpátok Alapítványi Hálózatnak, egy ösztöndíj program megvalósítása céljából.

Az adományozó kívánságára az összegből egy 5 éves Ösztöndíj Program indult el a Kárpátok régió mind az 5 országában (Magyarország, Lengyelország, Románia, Szlovákia, Ukrajna).

2009-ig összesen 35 hallgató részesült a Kárpátok Esélyegyenlőségi Ösztöndíj program támogatásában.

A program eszközei/elemei:

-   Anyagi juttatás

- Oktatási juttatás: Minden ösztöndíjas személyi konzulenssel (egyetemi tanár, professzor) működik együtt, aki segíti a hallgató munkáját; valamint a korábbi ösztöndíjasok mentori támogatást nyújtanak a jelenlegi ösztöndíjasok számára, kiküszöbölve azt a hiányt, amelyet a magyar felsőoktatási intézmények tutori illetve mentori rendszerének hiánya okoz.

- Képzési hozzájárulás: Minden ösztöndíjas köteles egy 1 éves „Régióban a régióért” elnevezésű önkéntes programot kidolgozni és megvalósítani az érdeklődésének megfelelően.

Az Ösztöndíj Programot bemutató kiadványunk magyar nyelven és angol nyelven letölthető.

A Kárpátok Alapítvány a Miskolci Egyetem Bölcsészettudományi Karával, és a karon működő Társadalmi Nemek és Egyenlő Esélyek Központjával működik együtt az ösztöndíj program megvalósításában.

Az aktuális, 2016/2017-es tanévre vonatkozó felhívásaunk dokumentumai alább letölthetők!

Eddigi ösztöndíjasaink:

2006/2007-es tanév